MENU

____________

Volby 2014

____________

Odkazy

Bez etiky nebude prosperita

Člen vládního NERVu a makroekonom Tomáš Sedláček přednášel v úterý 19.4.2011 pro Demokratický institut
na ŠkodaAuto Vysoké škole. Jeho tématem byla etika v ekonomii. „Byla to spíše show než klasická přednáška či diskuse. Jak pan Sedláček, tak posluchači si to výborně užili. Přesto zazněla řada provokativních názorů, které nutí k zamyšlení,“ míní Přemysl Tišer, předseda Demokratického institutu.

diTomáš Sedláček zahájil svůj krátký výklad ekonomie u lovců mamutů, pokračoval přes staré mýty a biblické příběhy a skončil u současné krize. Posluchačům názorně demonstroval, jak je naše doba „ujetá“, jak stojí na lžích. „Vezměme si na příklad úroky vládních dluhopisů. Investoři je oceňovali rizikovými přirážkami podle toho, jaká byla pravděpodobnost, že ten který stát zkrachuje. Když ale začal hrozit skutečný bankrot států, investory to vyděsilo a úroky z půjček těmto státům letěly vzhůru,“ poukazoval například na falešné ohodnocování dluhopisů, které vedlo k příliš levným půjčkám a nadměrnému zadlužení těchto zemí. Podotkl také, že v dnešní době raději zbankrotuje stát, než aby nechal padnout banky.

Tomáš Sedláček ukázal, jak měnové politice prospělo, když ji politici odevzdali ze svých rukou do technokratických institucí, jako jsou národní centrální banky či ještě lépe Evropská centrální banka. Očekává, že demokratický svět dospěje i k omezení vlád v oblasti fiskální politiky, protože možnost beztrestně zadlužovat své občany je příliš velkým lákadlem – stejně, jako jím byla možnost tisknout peníze.

Jak je u Demokratického institutu zvykem, většina času z  přednášky byla věnována diskusi s posluchači. V závěru pak proběhlo hlasování, kdo z přítomných by současný rozkol mezi příjmy a výdaji (deficit) v českém rozpočtu řešil zvýšením daní, a kdo by snížil výdaje, jejichž největší položkou jsou starobní penze a sociální dávky. Z bezmála dvou set posluchačů byli pro první variantu dva posluchači, pro druhou necelá desítka. A ostatní?

 

Autor/zdroj: Přemysl Tišer

 

 

By | 23. Apr 2011 | Příspěvky | No Comments »

Leave a Reply